Czy ty wiesz, co robisz – czyli jak, po co i dlaczego zakłada się bloga?

Popatrzyłam na wiadomość od mojej siostry z lekką zgrozą. Fakt, pytanie o bloga zadałam ja. Ale zrobiłam to dla jaj – trochę mi się nudziło. A ona od razu nakręciła się, jak szczerbaty na suchary. Miałam ochotę nią potrząsnąć i zawołać: czy ty wiesz, co robisz?

Kary: Czy Ty w ogóle zdajesz sobie sprawę z tego, z czym to się wiąże i dlaczego zakłada się bloga? Heloł, ja ŻARTOWAŁAM!

Agu: Nie bądź świnia, może fajnie wyjść. W najgorszym wypadku zrobimy z siebie idiotki. Nie pierwszy raz, więc co Ci zależy? W końcu będziemy miały coś swojego!

Kary: Swój to ja mogę mieć palec, nie powiem gdzie. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że blogowanie to ciężka praca?

blogowanie to ciężka praca

Prawdę powiedziawszy, to szczerze wątpię, byśmy obie razem zdawały sobie sprawę z tego, ile pracy nas czeka. Pomysł pomysłem, zawsze zapalałyśmy się do nowości jak fajerwerki w Sylwestra. Ale praca nad blogiem wymaga systematyczności, godzin spędzonych w necie na pisaniu tekstów, dopracowywaniu ich, promowaniu. Chyba zupełnie nie miałyśmy pojęcia, w co się pakujemy. I pewnie dlatego weszłyśmy w temat jak nóż w masło. Z uśmiechem na ustach.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O BLOGOWANIU, CZYLI JAK, PO CO I DLACZEGO ZAKŁADA SIĘ BLOGA?

co trzeba wiedzieć o blogowaniu?

Nie każdy jest takim kamikadze jak my. Wiele osób zanim się za coś weźmie, stara się dogłębnie zapoznać z tematem. Najważniejsze to mieć jakiś plan. Niestety żadna z nas nie potrafi chyba żyć zgodnie z planem albo nasze plany biorą w łeb już na pierwszym zakręcie. Są jednak pewne kwestie, z którymi nie należy dyskutować.

#1 Blogowanie to ciężka praca

Prowadzenie bloga to nie tylko pisanie postów w necie. To takie pisanie postów, by zainteresować czytelnika. Treści powinny być dopasowane do naszej grupy docelowej. Dopracowane do ostatniej kropki. I przede wszystkim interesujące.

#2 Blogowanie to nie tylko pisanie

robienie zdjęć

Pisanie posta to zaledwie ułamek pracy blogera. Bloger powinien być jednocześnie grafikiem, fotografem, stylistą, copywriterem, korektorem i krytykiem. Jeśli jest się na to gotowym, warto spróbować. Jeśli jednak masz lenia…

#3 Blogowanie nie jest dla leniwych!

Wymaga systematyczności, ciągłego dokształcania się, podążania za trendami i wyprzedzania ich. Nad blogiem trzeba ciężko pracować. I być cierpliwym. Bo efekty nie pojawią się natychmiast. Chyba, że jest się Kominkiem.

#4 Blogowanie to znajomości

znajomi

Może niektórym trudno w to uwierzyć, ale z blogowaniem jest jak z życiem – bez znajomości daleko nie zajdziesz. A im więcej znasz blogerów, osób którym udało się przebić na tym trudnym rynku, tym lepiej dla ciebie.

#5 Blogowanie to czytanie

Tak, tak – czytanie. Czytanie innych, komentowanie, udzielanie się na facebooku, na stronach www, gdzie tylko się da. Jeśli chcesz odnieść sukces, bloguj tak, jakby jutra miało nie być. I żebyś wyskakiwał innym z lodówki 😉

#6 Blogowanie to charyzma i lekkie pióro

lekkie pióro

To emocje, które przekazujesz innym. Te dobre, i te złe. W końcu nieważne jak mówią. Ważne by mówili! A im częściej będą o tobie mówić, tym lepiej cię zapamiętaja. I będą do ciebie zaglądać. Jedni dlatego, że uwielbiają twoje posty, inni po to, by sprawdzić, czy w końcu powinęła ci się noga 😉

Kary: A o czym my w ogóle będziemy pisać?

Agu: Nie mam pojęcia. Jakiś strumień świadomości czy coś.

Kary: Daleko nie zajdziemy…

Agu: Ale przynajmniej będzie zabawnie!